środa, 28 grudnia 2011

Poświąteczne zrzucanie kilogramów - co jeść aby chudnąć? (przepis)

No to po świętach. Ile przytyliście ? Ile zjedliście ? - Obstawiam, że za dużo:P Teraz zacznie się czas zrzucania kilogramów, które (niestety) przybyły przez okres świąt. Diety 'cud', głodówki i inne tego typu rewelacje pójdą w ruch. Założę się, że wiele osób już wczoraj zaczęło popularną głodówkę - tylko po to, by zdążyć do sylwestra. Wybierając tą drogę od razu skazujemy się na porażkę. Po kilku dniach ubędzie nam pewnie kilka cm w pasie, ale niestety na krótką chwilę. Po skończeniu katowania organizmu wszystko wróci do normy, zrzucane kilogramy z powrotem znajdą się na swoim miejscu , a my niepotrzebnie osłabimy organizm. Tak jak wielokrotnie czytaliście (bądź słyszeliście od K. Ibisza), ważna jest zbilansowana dieta.  Powinniśmy spożywać kilka posiłków (5-6 dziennie), które dostarczą nam odpowiednie ilości węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Ze wszystkich posiłków najważniejsze jest śniadanie, które powinniśmy jeść zawsze - bez względu na to, czy się odchudzamy, czy nie. Wiele osób myśli, że nie jedząc śniadania pomaga sobie w zrzuceniu zbędnych kilogramów - nic bardziej mylnego.


 Śniadanie to oczywiście nasz pierwszy posiłek, który min. hamuje katabolizm, rozkręca trawienie oraz  powstrzymuje apetyt na dalszą część dnia. Jedząc pierwszy posiłek zaraz po przebudzeniu powinniśmy dostarczać procentowo najwięcej węglowodanów spośród wszystkich posiłków dnia. Ważnie jest aby nie rozpoczynać dnia od produktów o wysokim Indeksie Glikemicznym, takich jak min. słodycze, chleb biały, coca-cola, cukier, herbatniki, naleśniki, bułeczki drożdżowe, chipsy, daktyle suszone, frytki, glukoza, mączka ryżowa, piwo, ziemniaki pieczone itd. Spożywanie pokarmów o wysokim IG szybko wywołuje głód (z powodu dużych skoków poziomu insuliny) co sprzyja częstszemu jedzeniu. Aby odczuwać uczucie sytości na dłużej, powinniśmy rozpoczynać dzień od produktów o niskim IG, takich jak: Otręby pszenne i owsiane, razowy chleb jęczmienny, chleb gryczany, pumpernikiel, chude mleko, maślanka, jogurty niesłodzone, kwaśne mleko, chude sery + większość warzyw oraz owoce: pomarańcze, grejpfruty, morele, czereśnie, wiśnie, truskawki, poziomki, maliny, śliwki, żurawiny. 

Powyższa lista nie wygląda zbyt apetycznie. Wydawać by się mogło, że z tych produktów nie da się zrobić smacznego śniadania, a jednak - DA SIĘ ! Poniżej zaprezentuję wam jak można łatwo i szybko przygotować pożywne śniadanie oparte na płatkach owsianych. 


Potrzebne nam będą:
- Płatki owsiane (najlepiej górskie - 100 - 150g)
- 2 jajka 
- Łyżka miodu
- Rodzynki
- Oliwa z oliwek


Potrzebne produkty, brakuje miodu - zamiast niego można dać słodzik, albo trochę cukru.












Płatki zalewamy gorącą wodą i czekamy, aż ją wchłoną. W następnym etapie dodajemy 2 jajka, rodzynki oraz miód (lub słodzik, cukier)














Z otrzymanej masy formujemy placki, które smażymy na rozgrzanej oliwie, po kilku minutach przerzucamy je na drugą stronę.

Na koniec - placki możemy zjeść bez żadnych dodatków, albo posmarować dżemem, jogurtem itd.

Śniadanie idealne - ok 35g białek, 95węgli, 25g tłuszczów, dodajmy do tego błonnik, który zapewni nam uczucie sytości oraz spowolni rozkład węglowodanów. Tak przygotowany posiłek jem już od dłuższego czasu. Idealnie sprawdza się przed treningami, szczególnie przed długimi. Zapewnia uczucie sytości nawet do 4-5h.

Smacznego!


8 komentarzy:

  1. IG nie ma absolutnie zadnego znaczenia, jesli spozywamy roznorodny posilek, tj. sladajacy sie z wegli, tluszczy i bialka.To dlatego, ze posilek jako calosc bedzie mial zwyczajnie niskie IG.Gdyby czegos z tych rzeczy zabraklo, to owszem, jest sie nad czym zastanowic.

    Generalnie jest to znany fakt, nie dla wszystkich jeszcze tak oczywisty.

    Poczytaj, sfd.pl

    Pozdro Piotr ;d

    OdpowiedzUsuń
  2. Po części zgadzam się, że dodatek produktów bogatych w tłuszcz i białko znacząco zwalnia tempo trawienia posiłku, co zmniejsza całkowitą wartość IG, ALE... nie zgodzę się, że IG nie ma ŻADNEGO znaczenia. Zjedz na śniadanie taki posiłek - białe pieczywo, nutella, popij colą. Niby posiłek będzie różnorodny, dostarczysz węgli, białek oraz tłuszczów i powiedz, że glukoza wtedy Ci nie skoczy :) Może i byłby to mniejszy skok, od tego, który zostałby osiągnięty jedząc te produkty oddzielnie, ale nadal byłby wysoki. W moim poście chodziło głównie o zaznaczenie wpływu posiłku składającego się z produktów o niskim IG na resztę dnia oraz zaproponowanie odpowiedniego:)
    A co do Twojej rady - to z chęcią dalej będę czytał. Najważniejsze jest to, aby nie stać w miejscu i rozwijać się :)

    Ps. Ja proponuję poczytać o ładunku glikemicznym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale my mowimy przeciez o produktach wzglednie dietetycznych.Istotniejsza jest wartosc kcal, anizeli IG.

    OdpowiedzUsuń
  4. W sumie z nutellą to się rozpędziłem, zamieńmy ją na płatki, np Chocapic - wtedy skok glukozy będzie silny. W nutelli za sprawą błonnika i tłuszczów IG jest dosyć niski.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kalorie również są ważne, ale zależy dla kogo. Ważne jest także, z jakiego źródła pochodzą. Proponowane przeze mnie danie zawiera sporo kcal, ale są to kalorie ze zdrowych źródeł, zapewniających energię na długo. Co innego gdy ktoś spożywa na śniadanie posiłek składający w większości z cukrów. Weźmy np dwa czekoladowe batoni, tak aby wyszło ok 550kcal. Niby kaloryczność podobna, a w porównaniu do placków owsianych, energii starczy nam dosłownie na chwilę i będziemy musieli sięgnąć po kolejne..

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja tylko mniej wiecej chce powiedziec, ze na produktach o wysokim IG rowniez mozna zrobic dobra forme.Biore tu jednak pod uwage, jak juz wspomnialem, produkty wzglednie dietetyczne.Pomijam batony o ktorych pisales, bo przeciez to sie mija z celem.Mnostwo krytyki spada na ziemniaki, kukurydze, marchew, warzywa straczkowe, calkiem nieslusznie.Poza tym i tak liczy sie bilans na dobe, jesli ktos ma czas na te dwa batony - smialo.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mój post/artykuł pisany był z myślą o zwykłych ludziach, którzy chcą zrzucić poświąteczny balast. Nie pisałem tu o sportowcach chcących zrobić formę. Powyższe przykłady są raczej z życia wzięte pospolitego 'Kowalskiego', który lubi zacząć dzień od śmieciowego żarcia i później nadrabiać i dokładać w trakcie dnia. Moim celem było zaproponowanie zdrowego jedzenia, które można wrzucić do codziennej diety w celu redukcji (wtedy oczywiście bez dżemu czy jogurtu).

    Ps. Ziemniaki z tak wysokim IG nie nadają się na śniadanie, po treningu w celu uzupełnienia glikogenu - OK. Co do bilansu to zagadzam się, ale ważne, żeby podliczane kalorie pochodziły ze zdrowych źródeł zawierających witaminy i minerały.

    OdpowiedzUsuń
  8. Na stronce http://www.naturala.pl/tag/92/zrzucanie_kilogramow są spoko informacje na ten temat

    OdpowiedzUsuń